آیا خازن کولر گازی را می توان تست کرد؟؟

قیمت خازن کولر گازی

در این مقاله میخوانید : معرفی ، تست و علت خرابی این خازن را …

مقدمه:

در ادامه این مقاله و متن می ‌خوانیم که خازن کولر گازی چگونه وسیله ای می باشد و چه کاربرد و مزایایی دارد. ​
همچنین می ‌خواهیم در این مقاله به بررسی مطالبی در مورد قیمت و نحوه تست این خازن بپردازیم و با این قطعه پر کاربرد و نکات مهم در خرید آن بیشتر آشنا شویم تا هنگام خرید بتوانیم بهترین خازن و با کیفیت ترین مدل آن را انتخاب کنیم.

خازن کولر گازی

معرفی

خازن ها وسیله ای هستند که امروزه در تمامی وسایل برقی از آن ها استفاده می کنند. همچنین می‌ توان گفت خازن ها وسایل هوشمندی هستند که دارای دو رسانای فلزی می باشند و همانند باتری های بزرگ استوانه ای عمل می کند.

عملکرد و کارکرد اصلی خازن ها، ذخیره الکترون های مورد نیاز برای تامین انرژی لازم در کمپرسور کولر گازی می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت خازن کولر گازی با جا به جایی الکترون ها، برق و انرژی لازم در کمپرسور این وسیله را تامین می کند.

همان طور که می دانیم جریان برق A/ C برای روشن کردن و راه اندازی کولر گازی به انرژی بیشتری نیاز دارد. به همین منظور است که خازن به مدار کولر گازی اضافه می‌ شود تا بتواند مقدار مناسب برق را برای راه اندازی این دستگاه به وجود بیاورد. علاوه بر این می توان گفت، کولر گازی ممکن است بر اساس عملکرد و کاربرد هایی که دارد دارای خازن مختلفی باشد. خازن کولر گازی عبارت است از: خازن شروع ‌کننده، خازن فن داخلی و خارجی کولر گازی و خازن موتور کمپرسور.

از میان خازن هایی که بیان کردیم، خازن موتور کمپرسور اصلی ‌ترین وظیفه و کاربرد را در راه اندازی کولر گازی دارد. به عبارت دیگر می توان گفت این خازن در سیستم کولر گازی نقش گسترده و فعالی دارد. اما این را هم بگوییم که این خازن در کنار تمام مزایا و ویژگی هایی که دارد، از متداول ترین خازن هایی است که به سرعت خراب می‌ شود.

بسیاری از افراد هنگام خراب شدن خازن کولر گازی نگرانی های بسیاری دارند؛ چرا که احساس می کنند نحوه نصب و تعویض دوباره این وسیله سخت و آزار دهنده می باشد. اما این احساس اشتباه است؛ زیرا خازن کولر گازی کنار کمپرسور دستگاه قرار گرفته است و افراد می‌ توانند با اطلاع از طریق نصب و تعویض این وسیله، آن را به راحتی تعویض کنند.

 همچنین می توان گفت آن ها با استفاده از دفترچه راهنمای کولر گازی خود می توانند به صورت مرحله به مرحله تعویض خازن کولر گازی را انجام دهند. در ادامه با قیمت و نحوه تست خازن کولر گازی بیشتر آشنا می شویم تا هیچ گونه مشکلی برای این وسیله به وجود نیاید.

قیمت خازن کولر گازی:

همان طور که می دانیم این وسیله با توجه به کیفیت و برندی که دارد و میزان ظرفیت، عملکرد بسیار خوب، ابعاد و اندازه قیمت متنوع و متغیری دارد. علاوه بر این می توان گفت روش خرید این وسیله نیز در قیمت آن تاثیر بسیاری می گذارد؛ چرا که ممکن است خرید حضوری به دلیل وقت گیر بودن و یا طولانی بودن مسیر، هزینه بسیاری داشته باشد.

 اما خرید اینترنتی این وسیله هزینه بسیار کمتری دارد و قیمت آن مناسب و مقرون به صرفه می باشد؛ چرا که در وقت افراد صرفه ‌جویی می ‌کند و آن ها می توانند به صورت آنلاین از داخل منزل وسایل مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و برند خریداری کنند و در کوتاه ‌ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرند.

علاوه بر این می توان گفت، قیمت خازن کولر گازی ۲۴۰۰۰ با قیمت خازن کولر گازی ۱۸۰۰۰ تفاوت بسیاری دارد؛ چرا که ظرفیت آن ها با یکدیگر متفاوت و متغیر می باشد. قیمت تقریبی خازن های کولر گازی با توجه به ظرفیت شان به شرح زیر می باشد:

 1. قیمت خازن کولر با ظرفیت ۵+۳۰ معادل ۸۰ هزار تومان است.
 2. قیمت خازن کولر با ظرفیت ۵ + ۳۵ معادل ۸۵ هزار تومان است.
 3. قیمت خازن کولر با ظرفیت ۵ + ۴۰ معادل ۹۰ هزار تومان است.
 4. قیمت خازن کولر با ظرفیت ۵ + ۵۰ معادل ۱۳۰ هزار تومان است.
 5. قیمت خازن کولر با ظرفیت ۵ + ۶۰ معادل ۱۶۵ هزار تومان است.قیمت خازن کولر با ظرفیت های دیگر هم به همین صورت محاسبه می شود.

علاوه بر موارد بالا که قیمت خازن کولر بر اساس ظرفیت شان می باشد، می ‌توان گفت ظرفیت خازن کولر گازی به موارد دیگری از جمله شرایط فیزیکی بستگی دارد که این موارد عبارت اند از:

 • مساحت صفحه های خازن کولر
 • جنس به کار رفته در خانه
 • فاصله صفحه های خازن کولر
 • کیفیت و برند دستگاه
 • عملکرد و کارایی خازن کولر و……

پس می‌ توان گفت یکی از نکات بسیار مهم در خرید خازن کولر گازی، توجه به موارد بالا می باشد تا افراد بتوانند با قیمت مناسب و مقرون به صرفه این دستگاه پر کاربرد را برای کولر خود خریداری کنند و از مزایایی که دارد، بهره مند شوند.

تست خازن کولر گازی

تست خازن کولر گازی:

همان طور که می دانیم برای تست این وسیله کولر گازی تجهیزاتی مورد نیاز است. یکی از اصلی ترین وسایل و تجهیزات برای آزمایش و تست خازن کولر ها از جمله کولر گازی، مولتی متر می باشد. روش های تست خازن کولر گازی به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا باید منبع تغذیه خاموش شود و پایانه های خازن با استفاده از پیچ گوشتی به یکدیگر متصل شوند.
 • پس از تخلیه واحد، سیم ها می بایستی از وسیله جدا شوند. پس از جدا کردن سیم ها از قطعه لازم است ظرفیت وسیله روی ترمینال ها نمایش داده شود و افراد عدد آن را بخوانند.
 • میزان ظرفیت نشان داده شده حدود شش درصد می باشد. اما اگر عدد به دست آمده از مولتی متر بیشتر از ظرفیت اصلی یعنی بیشتر از ۶ درصد باشد، لازم است خازن کولر تعویض شود.
 • اما اگر ظرفیت و اندازه دستگاه بر اساس آنالوگ باشد، افراد می ‌بایستی با استفاده از مولتی متر مقدار خازن کولر را تنظیم کنند و مقاومت و استحکام آن را اندازه گیری کنند.
 • همچنین افراد می بایستی برق دستگاه را خاموش کنند و بعد از تخلیه خازن، سیم های متصل به وسیله را قطع و از آن جدا کنند.
 • سپس مولتی متر را با استفاده از بالا ترین نقطه تنظیم و بررسی مقاومت، روی پایانه وسیله قرار دهند.

افراد با استفاده از روش های بالا می توانند خازن ‌کولر خود را تست کنند و از سالم و صحیح بودن آن مطمئن شوند و اگر کوچک ترین مشکلی در خازن کولر به وجود آمده است، به راحتی آن را تعویض کنند.

همچنین می توان گفت اگر افراد وسیله و تجهیزات لازم برای تست خازن کولر خود را ندارند، می‌ توانند آن را به صورت ظاهری تست کنند؛ تست ظاهری این وسیله به گونه است که اگر روغن زده باشد، نیاز به تعویض دارد.

علاوه بر این می توان گفت، اگر خازن کولر گازی از نظر ظاهری سالم بود، علت خرابی این وسیله می تواند قرار گرفتن کندانسور در محل تهویه نامناسب و گرم باشد که افراد می توانند در صورت تعویض کردن این وسیله از رفع عیب آن اطمینان به دست آورند. پس افراد می توانند با پشت سر گذاشتن مراحل بالا و تست این دستگاه، از سالم یا ناسالم بودن آن اطمینان پیدا کنند و در صورتی که نیاز به تعویض دارد، آن را تعویض کنند تا مشکلات جبران ناپذیری برای کولر شان به وجود نیاید.

علت خرابی خازن کولر گازی

علت خرابی خازن کولر گازی:

همان طور که می دانیم عوامل مختلفی وجود دارند که به شدت در افت عملکرد و یا خرابی خازن کولر ها از جمله کولر گازی تاثیر می گذارند. این عوامل به شرح زیر می باشند:

 • گرمای بسیار زیاد: یکی از مهم‌ ترین دلایل خراب شدن خازن های کولر گازی می تواند گرما یا قرار گرفتن در معرض حرارت شدید باشد. گرمای بسیار زیاد می تواند به شدت در طول عمر و عملکرد خازن تاثیر بگذارد و آسیب های جبران ناپذیری را برای این دستگاه به وجود بیاورد.
 • درجه ولتاژ بالاتر از ظرفیت خازن کولر: همان طور که می دانیم خازن کولر ها دارای درجه ولتاژ می باشند و نصاب ها هنگام نصب این دستگاه برای اولین بار به درجه ولتاژ آن و تناسب اش با ظرفیت خازن کولر توجه بسیاری دارند. به همین منظور افراد هنگام خرید این وسیله می بایستی به درجه ولتاژ و ظرفیت خازن کولر توجه داشته باشند تا این دو مورد با یکدیگر هماهنگ باشد.
 • کیفیت و طول عمر دستگاه: کیفیت و جنس قطعات به کار رفته در خازن و عایق آن می ‌تواند در طول عمر آن تاثیر بسیاری داشته باشد. معمولاً طول عمر این دستگاه ها ۱۰ تا ۱۵ سال می باشد؛ اما عوامل مختلفی باعث کاهش طول عمرشان می ‌شود. از مهم‌ ترین عوامل می‌ توان به چرخش سریع کولر گازی اشاره کرد که این مورد در طول عمر دستگاه به شدت تاثیر می گذارد.

با توجه به موارد بالا که از عوامل موثر در خرابی خازن کولر گازی می باشند، می توان گفت راه هایی برای جلوگیری از خراب شدن این وسیله وجود دارد که افراد با رعایت این راه ها و مراقبت منظم از وسیله می توانند از خراب شدن آن جلوگیری کنند.

راه جلوگیری از خراب شدن خازن کولر عبارت اند از: تعویض فن کولر به صورت منظم، به موقع شارژ کردن کولر گازی، بررسی کابل های برق کولر، تمیز کردن فیلتر هوا و….

خلاصه در این مقاله به بررسی مطالبی در مورد خازن کولر از جمله کولر گازی پرداختیم و با قیمت و نحوه تست این وسیله بیشتر آشنا شدیم تا افراد بتوانند با وجود کوچک‌ ترین مشکل، این قطعه را به راحتی تعویض کنند.

شما میتوانید در سایت اِلِکالا این مدل خازن را به صورت آنلاین و یا حضوری به صورت خرده فروشی و عمده فروشی خریداری کنید و آن را در شهر تهران و کمتر از ۲۴ ساعت و در سایر شهر ها هم بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت با تیپاکس و ۳الی۴ روز کاری توسط پست آن را دریافت کنید.

برای دریافت پشتیبانی در رابطه با خرید در واتس آپ یا تلگرام

2 دیدگاه برای “آیا خازن کولر گازی را می توان تست کرد؟؟

 1. مسعود زمانی گفته:

  سلام در مورد علت خرابی علت های دیگه ای هم وجود داره ؟ و این که برای تست خازن راه دیگه ای هم وجود داره یا خیر ؟

  • محمدظهوری نیا گفته:

   سلام اصلی ترین علت خرابی همین مواردی است که به آن اشاره کردیم ….
   برای تست هم راه های غیر اصولی هست مثل این که به خازن برق مستقیم میدن و بعد سر های خازن رو به هم اتصال میدن اگر جرقه نزنه مشکل داره که اصلا پیشنهاد نمیشه و نمیشه فهمید که خازن خرابه چون ممکن هست خازن جرقه هم بزنه ولی سالم نباشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتس آپ Whatsapp chat
شماره تماس ما Whatsapp chat
2 +