تفاوت ست کنترل و کلید اتومات پمپ آب

ست کنترل و کلید اتومات پمپ آب هر دو بر اساس فشار موجود در مدار و در جهت کنترل عملکرد پمپ استفاده می شوند. خرید این دو محصول به دلیل جلوگیری از سوختن پمپ ضرورت زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم تفاوت ست کنترل و کلید اتومات پمپ آب را بیان کنیم.

اساسی ترین و مهمترین تفاوت ست کنترل با کلید اتومات پمپ آب، در سنجیدن آب خروجی و ورودی پمپ است. ست کنترل هم آب خروجی را کنترل می کند هم می تواند آب ورودی به پمپ را نیز کنترل کند. از همین راه اگر مشکلی در ورود آب به پمپ وجود داشته باشد، متوجه آن میشود. بدین روش از آسیب رساندن و خشک کار کردن پمپ جلوگیری می کند. ولی کلید اتومات پمپ آب فقط خروجی آب را کنترل می کند.

کلید اتومات پمپ آب PM5
کلید اتومات پمپ آب

تفاوت

•        ست کنترل در مقایسه با کلید اتومات پمپ آب نیاز به فشار بیشتر و توان کمتری دارد.

•        ست کنترل نیاز به بعضی قطعات ندارد و طراحی منحصر به فردی دارد. همین موضوع باعث شده که قیمت ست کنترل نسبت به کلید اتومات پمپ آب ارزان تر باشد.

•        ست کنترل ساختاری دارد که راحت تر تنظیم می شود.

•        طول عمر کلید اتومات پمپ آب از ست کنترل کمتر می باشد.

•        طول عمر ست کنترل از کلید اتومات پمپ آب بیشتر است.

•        کلید اتومات پمپ آب در همه ی ساختمان ها قابل استفاده است اما ست کنترل فقط در ساختمان هایی با ارتفاع کمتر از ۲۵ متر قابل بکارگیری است. به همین دلیل خرید کلید اتومات بیشتر است.

کلید اتومات پمپ آب و ست کنترل

آموزش تنظیم ست کنترل

تنظیم ست کنترل دغدغه کسانی است که برای جبران کمبود فشار آب از پمپ استفاده می کنند. بنابراین قصد داریم به بررسی تنظیم آن بپردازیم. اگر ست کنترل فشارش زیر نیم بار باشد حتی اگر از روش تنظیم ست کنترل آگاه باشید به کار نمی آید و ست کنترل کار نمی کند. ست کنترل تنها برای محلی که فشار در آن بیشتر از نیم بار باشد به کار می رود. منظور از آبی که حداقل نیم بار نداشته باشد آب استخر، منبع آب، استخر و … است و مقصود از آبی که این فشار را داشته باشد همین آب لوله کشی شهری است.

منظور دقیق از فشار آب، فشار آب نسبت به کلید اتومات پمپ آب نیست، فشار آب نسبت به مصرف کننده است.

مراحل تنظیم ست کنترل

۱)      در ابتدا تا انتها یکی از شیر آب واحد ها را باز کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در یکی از واحدهای ساختمان ها، یکی از شیرهای آب مثلا شیر آب دستشویی یا روشویی یا ظرفشویی را تا آخر باز کنید. اگر فقط تنها یکی از شیرهای آب واحدها تا انتها باز باشد کافی است و اینکه شیر کدام واحد یا طبقه باز باشد، اصلا مسئله مهمی نیست.

۲)      به بستن شیر خروجی پمپ آب اقدام کنید.

سپس به محلی که پمپ نصب شده است بروید و شیر خروجی آب را کاملا ببندید به طوری که پمپ خاموش شود.

۳)      شیر خروجی پمپ آب را به مقدار کمی باز کنید.

بعد از اینکه کلید اتومات پمپ آب خاموش شد، لازم است که شیر خروجی پمپ آب را به مقدار خیلی کمی باز کنید، به طوری که آب فقط به اندازه یک شیر سماور از آن بیرون بیاید و مقدار آب خروجی از این بیشتر نباشد.

۴)      به سمت منفی، پیچ ست کنترل را بچرخانید.

اکنون در این موقعیت تنظیم ست کنترل، پمپ روشن می شود. به عبارتی هنگامی که آب پمپ به مقدار بسیار کمی باز شود، کار کردن و روشن شدن پمپ را به دنبال دارد. حال در این شرایط برای  جلوگیری از روشن شدن پمپ، باید اقدام به چرخاندن پیچ ست کنترل به طرف علامت منفی کنید. این کار سبب ورود آب کمی به داخل پمپ می شود و همچنین باعث روشن نشدن پمپ می شود.

۵)      دوباره مرحله های یک تا چهار را تکرار کنید.

در این مرحله باید تا وقتی که دیگر پمپ آب روشن نشود، مرحله های یک تا چهار را مدام تکرار کنید. هنگامی که پمپ آب دیگر روشن نشد به این معنی است که مراحل را به درستی انجام داده اید. دلیل ما برای اینکه تاکید می کنیم ست کنترل را جوری تنظیم کنید که در شرایطی اگر آب کمی به پمپ وارد شود پمپ کار نکند این است که تا جایی که ممکن است مقدار استهلاک پمپ را کم کنید، چون همین موضوع باعث کار کردن پمپ آب به روش یکسره می شود و در آخر مبتلا به هوا گرفتگی می شود.

۶)      اقدام به باز کردن شیر خروجی بکنید و در نهایت ست کنترل را تنظیم کنید.

در مرحله آخر تنظیم ست کنترل، این بار باید به نیمه باز کردن شیر خروجی پمپ بپردازید. اگر در این وضعیت پمپ روشن شد بدین معنی است که کار را با دقت و با حوصله انجام داده اید و ست کنترل تنظیم شده است، ولی در صورتی که پمپ روشن نشد و همانطور خاموش ماند، باید اقدام به چرخاندن درجه تنظیم ست کنترل به سمت علامت مثبت کنید. تا زمانیکه پمپ روشن شد این کار را ادامه دهید. تنظیم شدن کلید اتومات دیجیتال پمپ آب در این مرحله صورت می گیرد. اگر خواهان استفاده از ست کنترل و پمپ برای طبقه های بالا هستید، پیشنهاد ما برای شما این است که چرخش بیشتری را به سمت مثبت درجه ست کنترل داشته باشید، در این هنگام روشن شدن پمپ را در صورتی که مقدار فشار به ۲ یا بیشتر برسد حس می کنید ولی اگر پیچ تنظیم در حالت منفی قرار داده شود پمپ بر روی نیم بار روشن می شود.

ست کنترل
ست کنترل

آموزش تنظیم کلید اتومات پمپ آب

کلید اتومات پمپ آب یکی از ارزان ترین و ساده ترین راه کنترل کردن پمپ است.  قبل از راه اندازی پمپ پرشر سوئیچ ها ( کلیدهای اتوماتیک مکانیکی) که دو پیچ دارند باید تنظیم شوند. کاربرد پیچ دلتا (پیچ کوچکتر) این است که بازه فشار عملکرد (دلتای فشار یا اختلاف فشار بین استارت و استپ پمپ) را تنظیم می کند. از پیچ بزرگتر برای تنظیم فشار (کاهش یا افزایش فشار) استارت پمپ بهره می گیرند. دو بار تنظیم شدن بازه فشار بین استپ و استارت پمپ در محدوده توصیه ما به شماست.

کلید اتومات پمپ آب
کلید اتومات پمپ آب

مراحل تنظیم کلید اتومات پمپ آب

•        در مرحله اول در خلاف جهت عقربه های ساعت پیچ کوچکتر را به صورت کامل بچرخانید.

•        پس از چرخاندن پیچ کوچک (کلید اتومات پمپ آب)، پیچ بزرگتر را بر عدد مورد نظرتان تنظیم کنید. اگر این پیچ را برخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید با کمتر شدن فشار استارت پمپ روبرو خواهید شد. اگر در جهت عقربه های ساعت بچرخانید با فشار استارت پمپ بیشتری رو به رو خواهید شد.

•        می توانید فشار استپ پمپ را توسط پیچ کوچک بعد از تنظیم فشار استارت پمپ، تنظیم کنید. اگر پیچ کوچک را بر خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانیم، با کمتر شدن فشار استپ پمپ مواجه می شویم. اگر در جهت عقربه های ساعت بچرخانیم فشار استپ پمپ بیشتر خواهد شد.

اگر پمپ نتواند فشار تنظیم شده کلید اتومات پمپ آب را ایجاد کند پمپ خاموش نمی شود. در صورتیکه این اتفاق افتاد با چرخاندن پیچ کوچکتر برخلاف جهت عقربه های ساعت فشار استپ کم می شود. اگر باز هم پمپ روشن ماند فشار استارت پمپ را با تنظیم کردن پیچ بزرگ کم کنید.

دوستان عزیز توجه کنید که قبل از تنظیم کلید اتومات پمپ آب حتما برق را قطع کنید. از افراد متخصص همین کار کمک بگیرید تا از خطرات جبران ناپذیر و احتمالی جلوگیری کنید.

کلید اتومات پمپ آب
آیا تفاوت ست کنترل و کلید اتومات پمپ آب را متوجه می شویم؟

بله تفاوت به صورت کامل توضیح داده شده.

آیا در این محتوا تنظیم ست کنترل آموزش داده می شود؟

بله مراحل تنظیم به ترتیب آموزش داده می شود.

آموزش تنظیم کلید اتومات پمپ آب چطور؟

به صورت مرحله ای توضیح داده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتس آپ Whatsapp chat
شماره تماس ما Whatsapp chat
2 +