سیم پیچی مجدد یک موتور الکتریکی

سیم پیچی مجدد یک موتور الکتریکی

موتورهای الکتریکی دستگاه‌های مکانیکی نسبتا ساده‌ای هستند، اما پیچیدن مجدد سیم پیچی در یک موتور DC یک کار دقیق است که فقط باید توسط افراد با تجربه در زمینه‌ی تعمیر مکانیکی یا الکتریکی به عهده گرفته شود. یک اشتباه یا انجام بازپیچی با عملکرد ضعیف منجر خواهد شد که موتور کار نکند. در آن هنگام، تنها گزینه‌های شما خرید یک موتور جدید یا بردن آن به یک فروشگاه حرفه‌ای برای تعمیر هستند. با توجه به انواع موتورها و انواع پیچیدن‌ها، این فقط می‌تواند یک مقاله عمومی درمورد مجدد پیچیدن باشد. اگر این اصطلاحات را درک نمی‌کنید، نباید یک موتور را بازپیچی کنید؛هنگامیکه شروع می‌کنید به برداشتن سیم‌پیچ‌های اصلی، هیچ راه برگشتی وجود ندارد.

مراحل تعویض سیم پیچی

 • سطح کارتان را تمیز کنید تا اطمینان حاصل کنید که از هرگونه کثیفی و گرد و خاک عاری است.

سیم پیچی تمیز کردن سطح

 • محفظه موتور را بردارید تا آرمیچر[۱]، استاتور[۲]، و سیم‌پیچ‌ها[۳] آشکار شوند.

سیم پیچی باز کردن درب

 • پیکربندی کنونی را با مستند کردن یا عکس برداری کردن ثبت کنید. حتی ممکن است بخواهید از بازسازیتان فیلم‌برداری کنید بطوریکه بتوانید الگوی سیم پیچ و اتصالات اصلی را دقیقا بازسازی کنید.
 • از تسمه‌های روی پدهای بُرسی سیم بردارید. تسمه‌ها را با ملایمت (و تاجاییکه امکان دارد کم خم کنید) و قبل از بریدن سیم‌پیچ‌های پیچ سیم را کاملا از تسمه‌ها جداکنید.
 • سیم پیچی ها را در پیچ عاری از آرمیچر و یا استاتور ببرید. آسان‌ترین مکان برای بریدن بالاهای سیم پیچی در بالای محل‌های قرارگیری آرمیچر و یا استاتور است. تعداد پیچ‌ها را در هر سیم‌پیچ بشمارید بطوریکه بتوانید موتور را به پیکربندی اصلی‌اش بازگردانید.

 • قبل از اینکه یک موتور الکتریکی را مجدد بپیچید، بررسی کنید که عایق در نواحی لمینت فولاد واقعی استاتور پوشانده شود. اگر در حالت خوبی است، می‌توانید قبل از شروع مجدد پیچیدن آن را درجا به عقب برگردانید. می‌توانید عایق سوخته یا آسیب دیده را با ماده مشابه یا تسمه عایق تعویض کنید.

 • آرمیچر و استاتور را با استفاده از همان گیج و نوع سیم مغناطیسی که در متور اصلی بود مجدد بپیچید. اگر تجربه بیشتری دارید، ممکن است بخواهید کیفیت سیم‌ها را ارتقاء دهید، به عنوان مثال یک سیم با پوشش نایلون و پلی اورتان[۱] را جایگزین سیم اصلی پوشانده شده با لعاب[۲] کنید.
 • الگوی مجدد پیچیدن دقیق و تعداد سیم‌پیچ‌ها پیرامون هر چرخش را مجدد ایجاد کنید. بسیار مراقب باشید که به منظور کسب بهترین عملکرد هر سیم پیچ محکم و دقیق باشد.
 • به هنگام شروع اولین پیچاندن، انتهای اولین پیچ را رها کنید اما به اندازه کافی طویل تا به اولین تسمه برسد. آخرین پیچ به همان نقطه وصل خواهد شد.
 • تمام پیچ‌های دیگر را چین‌دار کنید بطوریکه سیم را در محل نگه دارید. پیچاندن را با یک سیم بلند انجام دهید، بنابراین همچنان که پیش می‌روید هیچ چیزی را نبرید.
 • قبل از چین‌دار کردن سیم در پشت تسمه‌ها، از یک چاقوی تیز یا کاغذ سنباده برای برداشتن عایق از سیم در جاییکه با تسمه تماس پیدا می‌کند استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط به اندازه‌ای عایق برمی‌دارید که برای ایجاد تماس خوب ضروری است.
 • انتهای آخرین پیچ و سیم شلی که در اولین پیچ رها کردید را به جایی از تسمه که کار را شروع کردید وصل کنید.
 • بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از سیم‌های متصل به تسمه‌ها لمس نمی‌شوند.

 • محفظه موتور را مجدد ببندید.

[۱] armature

[۲] stator

[۳] windings

[۴] deconstruction

[۵] nylon-and-polyurethane

[۶] enamel

3 دیدگاه برای “سیم پیچی مجدد یک موتور الکتریکی

 1. حسین گفته:

  سلام موتور جاروبرقی ما درحین کار کردن بوی بدی کرد..ایا اگر سیم پیچ سوخته باشد امکان پیچیدن ان هست؟

 2. hpdvd20 گفته:

  سلام و درود
  بجز چند لایی کردن آیا روشی برای تغییر ضخامت سیم وجود دارد؟
  چون چند لایی کردن فقط زمانی که سیم موجود نازکتر از سیم مورد نیاز است کارایی دارد.
  راه کاری برای جایگزین سیم ضخیمتر وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتس آپ Whatsapp chat
شماره تماس ما Whatsapp chat
2 +