خازن راه اندازی موتور

خازن راه اندازی موتور

خازن‌های موتور

موتورهای القایی AC، که همچنین تحت عنوان موتورهای غیرهمزمان[۱] شناخته می‌شوند، از یک میدان مغناطیسی چرخشی برای تولید گشتاور استفاده می‌کنند. موتورهای سه فاز بطورگسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا آنها قابل اطمینان و مقرون به صرفه هستند. میدان مغناطیسی چرخشی به راحتی در موتورهای غیرهمزمان سه فاز بدست می‌آید زیرا انحراف زاویه فاز بین فازهای مجزا ۱۲۰ درجه است. بااینحال، موتورهای AC تک فاز به مدار خارجی نیاز دارند که انحراف زاویه فاز را به منظور تولید یک میدان مغناطیسی چرخشی ایجاد می‌کند. این مدار می‌تواند با استفاده از قطعات الکترونیکی توان پیشرفته، یا بصورت ساده‌تر با استفاده از یک خازن موتور، محقق شود.

موتورهای القایی تک فاز AC

موتورهای القایی AC تک سیم‌پیچ

موتورهای القایی AC معمولا از دو یا چند سیم پیچ برای تولید یک میدان مغناطیسی چرخشی، که در روتور گشتاور تولید می‌کند، استفاده می‌کنند. هنگامیکه یک تک سیم‌پیچ مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک میدان مغناطیسی پالسی تولید خواهد کرد، که برای نگه داشتن چرخش کافی است، اما برای راه اندازی موتور از حالت ایستایی کافی نیست. موتورهایی با یک تک سیم‌پیچ باید با استفاده از یک نیروی خارجی راه اندازی شوند، و می‌توانند در هر راستایی بچرخند. جهت چرخش به نیروی خارجی بستگی دارد. اگر موتور در جهت عقربه‌های ساعت راه اندازی شود، به چرخش و افزایش سرعت در جهت عقربه‌های ساعت ادامه خواهد داد، تا زمانیکه به ماکزیمم سرعتی برسد که توسط فرکانس منبع توان تعریف می‌شود. بطورمشابه، به چرخش ساعتگرد- شمارشگر ادامه خواهد در صورتیکه چرخش اولیه ساعتگرد-شمارشگر بود. این موتورها به دلیل ناتوانی‌شان برای راه اندازی چرخش بصورت قابل اطمینان در خودشان عملی نیستند.

 

 

 

Capacitor

 

 

موتورهای القای AC خازن راه اندازی

یک روش برای بهبود طراحی تک سیم‌پیچ استفاده کردن از یک سیم پیچ کمکی بصورت سری با یک خازن راه اندازی موتور است. سیم‌پیچ کمکی، که سیم‌پیچ راه اندازی نیز نامیده می‌شود، برای ایجاد یک میدان مغناطیسی چرخشی اولیه استفاده می‌شود. به منظور ایجاد یک میدان مغناطیسی چرخشی، جریان جاری شونده در سیم‌پیچ اصلی نسبت به جریان جاری شونده در سیم‌پیچ کمکی باید خارج از فاز باشد. نقش خازن راه اندازی به تاخیر انداختن جریان در سیم‌پیچ کمکی است، که این دو جریان را از فاز خارج می‌کند. هنگامیکه روتور به سرعت کافی می‌رسد، سیم‌پیچ کمکی توسط یک سوئیچ مرکزگریز از مدار قطع می‌شود، و موتور توسط یک تک سیم‌پیچ ایجاد کننده‌ی یک میدان مغناطیسی پالسی روشن باقی می‌ماند. از این نظر، سیم‌پیچ کمکی در این طراحی می‌تواند بصورت یک سیم‌پیچ راه اندازی درنظرگرفته شود، چونکه فقط درطول راه اندازی موتور استفاده می‌شود.

[۱] asynchronous

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتس آپ Whatsapp chat
شماره تماس ما Whatsapp chat
2 +