۶-موتورهاي الكتريكی AC

موتورهاي الكتريكی AC

 موتورهای الکتریکی AC

 

موتورهاي با فاز شكسته

موتور الکتریکی AC با فاز شكسته موتور جريان متناوبي است كه معمولا با قدرت كمتر از يك اسب بخار ساخته ميشود و در وسايلي از قبيل ماشينهاي رختشويي. مشعل ها.پمپهاي كوچك استفاده مي شود.اين موتورها شامل چهار قسمت اصلي است كه عبارتند از:۱- رتور.۲-استاتور.۳-كاسه ها(قالپاق ها).۴-مكانيزم گريز از مركز كه در داخل موتور قرار دارد. اين موتور در مواقعي كه به گشتاور متوسط احتياج باشد مورد استفاده قرار مي گيرد وبا برق تك فاز كار مي كند.

 

موتور هاي الكتريكی AC خازني

 

موتورهای الکتریکی ACخازني با جريان متناوب كار مي كند ودر اندازه هاي۲۰/۱تا۱۰ اسب قدرت ساخته مي شود وبه مقدارزيادي در يخچال ها.كمپرسورها.مشعل ها.ماشينهاي رختشويي.پمپ ها وتهويه مطبوع به كار مي رود.ساختمان اين موتورها شبيه موتورهاي با فاز شكسته مي باشد به اضافه اينكه يك عضو اضافي به نام خازن در آن وجود دارد و به طور سري با سيم پيچ فرعي قرار دارد ومعمولاخارج موتور و بالاي آن قرار مي گيرد. همچنين ممكن است در جاي ديگر يا در داخل موتور نيز قرارگيرد.موتور خازني به صورت زير تعريف مي شود:يك موتور خازني يك موتور القايي تك فاز است و شامل يك سيم پيچ الي است كه مستقيما به منبع قدرت وصل مي شود و يك سيم پيچ فرعي است كه با خازن سري مي باشد.

 

موتورهای پله‌ای

نوع دیگری از موتورهای الکتریکی موتور پله‌ای است، که در آن یک روتور درونی ، شامل آهنرباهای دائمی توسط یک دسته از آهنرباهای خارجی که به صورت الکترونیکی روشن و خاموش می‌شوند، کنترل می‌شود. یک موتور پله‌ای ترکیبی از یک موتور الکتریکی دي سي و یک سلونوئید است. موتورهای پله‌ای ساده توسط بخشی از یک سیستم دنده‌ای در حالتهای موقعیتی معینی قرار می‌گیرند، اما موتورهای پله‌ای نسبتا کنترل شده ، می‌توانند بسیار آرام بچرخند. موتورهای پله‌ای کنترل شده با کامپیوتر یکی از فرمهای سیستمهای تنظیم موقعیت است، بویژه وقتی که بخشی از یک سیستم دیجیتال دارای کنترل فرمان بار باشند

 

موتورهای خطی 

 

یک موتور الکتریکی ACخطي اساساً يك موتور الكتريكي است كه از حالت دوار درآمده تا بجاي اينكه يك گشتاور گردشي توليد كند يك نيروي خطي توسط ايجاد يك ميدان الكترومغناطيسي سيار درطولش به وجود مي آورد.موتورهاي خطي اغلب موتورهاي القايي يا پله اي هستند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتس آپ Whatsapp chat
شماره تماس ما Whatsapp chat
2 +