الکتروموتور چیست و چگونه کار می‎کند؟

الکتروموتور

ایده اساسی یک الکتروموتور بسیار ساده است. شما برق را در یک قسمت به آن وصل می‎کنید و یک محور (میله فلزی) در انتهای آن میچرخد و به شما امکان میدهد تا به نوعی این دستگاه را کنترل کنید. اما چگونه انرژی الکتریکی تبدیل به حرکت می‎شود؟

الکتروموتور

فرض کنید یک سیم معمولی را به یک حلقه بزرگ تبدیل کنید ، و آن را بین دو قطب مغناطیسی قرار دهید. حالا اگر به دو انتهای سیم باتری وصل شود، سیم به طور مختصر دچار پرش می‎شود. این زمانی شگفت انگیز است که شما برای اولین بار آن را می‎بینید. درست مثل یک جادوست اما توضیح کاملا علمی برای آن وجود دارد. هنگامی که یک جریان الکتریکی در یک سیم حرکت می‎کند یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می‎شود. اگر سیم را نزدیک یک آهنربای دائمی قرار دهید، این میدان مغناطیسی موقت با میدان مغناطیسی دائم تعامل ایجاد می‎کند. شما میدانید که دو آهنربا یا همدیگر را جذب می‎کنند یا دفع می‎کنند. به همین ترتیب، میدان مغناطیسی موقت در اطراف سیم، میدان مغناطیسی دائم را یا جذب یا دفع میکند که این باعث پرش سیم می‎شود.

یک الکتروموتور برای تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی و ایجاد حرکت از قدرت میدان مغناطیسی استفاده می‎کند. یک الکتروموتور ساده تنها چند قسمت دارد. شما می‎توانید به راحتی آن را بسازید.

بخش‎های یک الکتروموتور

اجزای اصلی یک الکتروموتور عبارتند از یک میدان آهنربایی (یک آهنربا که برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می‎شود) ، یک سوییچ ، قطعه‎های خاصی به نام برس، یک محور و همچنین یک آرماتور فلزی. محور، آرماتور و سوییچ را نگه ‎می‎دارد. سیم پیج نیز اطراف آرماتور پیچیده شده است تا با این آرماتوربه عنوان هسته تشکیل یک یا چند میدان الکترومفناطیسی دهد.

READ  اتصال ترمینال الکتروموتور به صورت ستاره و مثلث

الکتروموتور

میدان مغناطیسی

آهنربای مغناطیسی (معمولا یک آهنربای دائمی برای صرفه جویی در انرژی) یک میدان مغناطیسی ثابت با قطب مغناطیسی ثابت ایجاد می‎کند. هنگامی که یک جریان الکتریکی از طریق سیم‎پیچ عبور می‎کند، میدان مغناطیسی اطراف آرماتور تولید می‎شود.

عملکرد الکتروموتور

میدان مغناطیسی ساخته شده توسط آهنربا، آرماتور را حول یک دایره حرکت می‎دهد. سوییچ و برس، مسیر و جهت جریان مغناطیسی را کنترل می‎کنند تا از تغییر جهت میدان مغناطیسی جلوگیری کند. در این صورت میدان به جای نوسان، چرخش می‎کند. کل این سیستم حول یک محور می‎چرخد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *