الکتروموتور چیست و چگونه کار می‎کند؟

الکتروموتور

ایده اساسی یک الکتروموتور بسیار ساده است. شما برق را در یک قسمت به آن وصل می‎کنید و یک محور (میله فلزی) در انتهای آن میچرخد و به شما امکان میدهد تا به نوعی این دستگاه را کنترل کنید. اما چگونه انرژی الکتریکی تبدیل به حرکت می‎شود؟

الکتروموتور

فرض کنید یک سیم معمولی را به یک حلقه بزرگ تبدیل کنید ، و آن را بین دو قطب مغناطیسی قرار دهید. حالا اگر به دو انتهای سیم باتری وصل شود، سیم به طور مختصر دچار پرش می‎شود. این زمانی شگفت انگیز است که شما برای اولین بار آن را می‎بینید. درست مثل یک جادوست اما توضیح کاملا علمی برای آن وجود دارد. هنگامی که یک جریان الکتریکی در یک سیم حرکت می‎کند یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می‎شود. اگر سیم را نزدیک یک آهنربای دائمی قرار دهید، این میدان مغناطیسی موقت با میدان مغناطیسی دائم تعامل ایجاد می‎کند. شما میدانید که دو آهنربا یا همدیگر را جذب می‎کنند یا دفع می‎کنند. به همین ترتیب، میدان مغناطیسی موقت در اطراف سیم، میدان مغناطیسی دائم را یا جذب یا دفع میکند که این باعث پرش سیم می‎شود.

یک الکتروموتور برای تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی و ایجاد حرکت از قدرت میدان مغناطیسی استفاده می‎کند. یک الکتروموتور ساده تنها چند قسمت دارد. شما می‎توانید به راحتی آن را بسازید.

بخش‎های یک الکتروموتور

اجزای اصلی یک الکتروموتور عبارتند از یک میدان آهنربایی (یک آهنربا که برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می‎شود) ، یک سوییچ ، قطعه‎های خاصی به نام برس، یک محور و همچنین یک آرماتور فلزی. محور، آرماتور و سوییچ را نگه ‎می‎دارد. سیم پیج نیز اطراف آرماتور پیچیده شده است تا با این آرماتوربه عنوان هسته تشکیل یک یا چند میدان الکترومفناطیسی دهد.

الکتروموتور

میدان مغناطیسی

آهنربای مغناطیسی (معمولا یک آهنربای دائمی برای صرفه جویی در انرژی) یک میدان مغناطیسی ثابت با قطب مغناطیسی ثابت ایجاد می‎کند. هنگامی که یک جریان الکتریکی از طریق سیم‎پیچ عبور می‎کند، میدان مغناطیسی اطراف آرماتور تولید می‎شود.

عملکرد الکتروموتور

میدان مغناطیسی ساخته شده توسط آهنربا، آرماتور را حول یک دایره حرکت می‎دهد. سوییچ و برس، مسیر و جهت جریان مغناطیسی را کنترل می‎کنند تا از تغییر جهت میدان مغناطیسی جلوگیری کند. در این صورت میدان به جای نوسان، چرخش می‎کند. کل این سیستم حول یک محور می‎چرخد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتس آپ Whatsapp chat
شماره تماس ما Whatsapp chat
2 +