سیم لاکی ویژگی ها و موارد استفاده آن

سیم لاکی elekala.com

سیم لاکی چیست؟

اگر علاقه به موضوعاتی مثل صنعت برق و سیم های الکترونیکی داشته باشید احتمالاً تا به امروز حداقل یکبار با سیم هایی برخورد کرده اید که ظاهر ضخیمی دارند اما بدون آن که پوسته ای داشته باشند روی هم قرار گرفته اند و هیچ گونه جرقه و انفجاری هم بین آنها رخ نمی دهد.

طبیعتاً برای شما هم این موضوع عجیب بوده است که چطور این سیم ها روی هم مستقیماً قرار گرفته اند و هیچ گونه اتفاق بین آنها نمی افتد.

به چنین سیم هایی، سیم لاکی گفته می شود، که در حقیقت نوعی سیم مسی ضخیم هستند و برای اینکه از این سیم ها محافظت شود و به نوعی آنها عایق شوند، روی آنها یک لایه بسیار نازک از ماده عایقی به نام لاک هواخشک ریخته شده است.

سیم لاکی، در حال حاضر در صنعت برق  کاربردهای زیادی دارد و به شدت مورد استفاده قرار می گیرد.

عمده استفاده از سیم لاکی هم ، مربوط به ترانس ها می باشد، چراکه اساس کار آنها با سیم پیچ ها و نیروی الکترومغناطیس می‌باشد و بدون وجود سیم های لاکی، ترانس ها هیچگونه عملکردی نمی توانند داشته باشند.

البته علاوه بر ترانس، تقریباً در همه موتورهای الکتریکی این محصول را مشاهده کنید، چراکه برای تولید نیروی الکترومغناطیسی نیاز به این سیم ها به شدت احساس می شود.

اصلی ترین ویژگی این سیم ها هم، برخورد بدون خطر آنها با هم است.

ویژگی ها

استفاده از این محصول در مقایسه با دیگر سیم ها و به ویژه سیم های معمولی بسیار بیشتر است. دلیل اینکه از سیم لاکی استفاده بیشتری می شود این است که معمولاً فضای کمتری را اشغال می کنند.

از طرف دیگری این سیمها همانطور که قبلا هم اشاره کردیم از مس و آلومینیوم ساخته شده‌اند و همچنین لایه بسیار نازکی از لاک عایق هم روی آنها کشیده شده است.

این در حالی است که اگر بخواهیم سیم مسی را با یک لایه پلاستیکی پوشش دهیم، آن سیم فضای بیشتری را اشغال می کند و برای ما مشکل ساز میشود. از طرف دیگر معمولاً سیم های معمولی بر اثر گرما پلاستیک آنها ذوب می شود اما سیم های لاکی چنین شرایطی را ندارد.

سیم لاکی، از قدرت تحمل بالایی در برابر گرما برخوردار است و به آسانی در برابر گرمای شدید ذوب نمی شود. البته توجه داشته باشید که این محصول در طبقه ‌بندی های حرارتی متنوعی تولید می‌شود و شرایط دمایی هر کدام از آن ها متفاوت است.

چگونگه نگهداری کنیم؟

یکی از مواردی که در مورد سیم لاکی اهمیت بسیار زیادی دارد شیوه نگهداری از آن است. کارتن های حاوی سیم های لاکی نباید در هوای خیلی گرم و زیر تابش مستقیم نور قرار داده شوند. همچنین قرار دادن کارتن های حاوی این محصول در هوای بسیار سرد هم باید خودداری شود.

رئال ترین شرایط برای محافظت و مراقبت است این مدل سیم ها این است که آنها را در یک فضای بسته و داخل کارتن نگهداری کنیم. از طرف دیگری علاوه بر خود سیم ها، قرقره سیم های لاکیهم نباید از کنار رطوبت زیاد و یا گرد و غبار قرار داده شود.

از دیگر مواردی که در نگهداری  سیم های لاکی اهمیت دارد، حمل قرقره های سیم لاکی است. در هنگام حمل و یا استفاده از قرقره ها باید دقت کنید از برخورد هر کدام از آنها با هر شیء تیز که باعث خراش روی آنها می شود، جلوگیری کنید. همچنین علاوه بر نگهداری در هنگام مصرف هم توجه داشته باشید که این سیم ها نباید دچار تنش زیادی شوند.

در مجموع، همانطور که نگهداری از این محصول بسیار اهمیت دارد ، شیوه استفاده از آن نیز بسیار مهم است و شما باید در مورد آن هم دقت کافی را داشته باشید.

برای خرید روی عکس کلیک کنید.

سیم لاکی elekala.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم